Koe no katachi

15. ledna 2018 v 22:41 | Wolf_Ranger |  Recenze filmová
Zdravíčko. Dnes bych se s vámi chtěl poděli o můj zážitek a požitek z anime filmu Koe no katachi (v angličtině the shape of voice). Sice vím že už jen anime lec koho odradí, nicméně si myslím že tento film by si užil i neanime fanoušek. Upřímě já sám se k tomuto anime budu určitě často vracet. Tak neváhejme a pojďme se podívat na to mistrovksé dílo.


To jsem sice řekl, ale pravdou zůstává že nevím kde začít.
Koe no katachi je ikdyž je to v celku zřejmé) Japonský animovaný film, pod vedením Naoko Jamady, mající délku něco málo přes dvě hodiny. Art style anime a jeho plné zářivé bravy si jistě vychutnáte. K výbornému prožitku dopomůže fenomenální soundtrack, o který se postaral Kensuke Ušio, a až neuvěřitelně uvěřitelné postavy. A příběh ? Příběh, ten vás vtáhne do děje a nepustí ani po dokoukání filmu. Styl vypravování je dle mého názoru zvládnutý velice šikovně a vkusně. Po slhédnutí nebudete mít pocit že jste něco důležitého nepostřehli ani že jse se někdy v půlce příběhu zamotali a stratili.
Koe no katachi v žánrech zasahuje do dramua, psychologie a do romantičnosti.
Musím říci že moc nevím jak pověděť o příběhu tak abych ani v nejmenším nezaspoileroval. To si totiž toto dílo určitě nezaslouží. Takže to napíšu hned tak, jak mne to napadne.

Příběh je o chlapci v šesté třídě základní školy, který si žije svůj každodenní bezstarostný život dítěte. Jednoho dne , ale přestoupí z jiné školy studenka která je k překvapení všech okolo hluchá. Děti jsou svou novou spolužačkou nejdříve unešeni, nicméně později začínají zjišťovat že díky svému postižení má hluchá dívka některé výhody. Což na některé děti přivedlo k pocitu nespravedlnosti.

Dále se příběh točí kolem sebepoznání, komplexech, šikaně, nenávisti, sociálně-úzkostné poruše a o životě hluchého člověka a lidí okolo něj. Ale taky o přátelích.
Nicméně hlavní část příběhu odehrává v době asi sedmi let poté, kdy Ishida Shouya(bývalí spolužák hluché dívky) je na konci střední školy. Ishida sužován psychickými problémy se rozhodne hluchou dívku najít a omluvit se jí za nepráví, které ji on a ostatní spůsobili v oné šeté třídě.Jednou z dalších důležitých věcí je že právě Ishida trpí onou sociálně úzkostnou poruchou, vybudovanou na ne příliš "pohodlné" minulosti. Díky čemuž není schopen se ostatním podívat do tváře či konverzovat s větším počtem lidí. Pokuď vůbec s někým.


A tady bych vás chtěl upozornit. Koe no Katachi rozhodně není nějaký romantický filmeček. Z mého pohledu jde o realistický pohled na šikanu a psychiku jednotlivých lidí a jejich komplexy. Já osobně bych ho viděl jako psychologické drama jen se stopami romance. A musím říci že film ve vás nechá jistou jizvu, díky které nad významem jednotlivých záběrů či rozhovorů budete přemítat ještě hodně dlouho. Film je to rozhodně silný a emocionálně vyčerpávající.
Popravdě ještě se mi u žádného filmu nebo anime nestalo abych měl tak nakrajíčku jako právě při tomto anime. A to nemluvě o tom že napětí by se v několika desítkách úseků dalo krájet. A to ještě jen za použití diamatových kotoučových pil.
Koe no Katachi ve vás zanechá svůj otisk, který zajistí že se na film podívate ještě dvakrát(a to minimálně). Osobně ho považuji za nejlepší co jsem za posledních několik let viděl. Na první pohled u srdce hřející art style se kterým nečekáte žádné velké děje. A přesně v tom vás to vždy dostane. Zvláště jestli sledujete anime (teď myslím jakékoliv né tenhle určitý film) již nějakou dobu. Protože art-style anime nám vždy dopředu napoví jakým směrem se příběh bude ubírat. Což tady neplatí. Navíc některé situace jsou až bolestně skutečné.
A znovu se vrátím k mím pocitům které jsem měl po dokoukání filmu (jelikož mě zrovna napadlo jak bych to mohl trefně popsat).
Po dokoukání máte pocit, jako by vás v prvních minutách film vtáhl do svích útrob pak vás dvě hodiny neúnavně a eneregicky přežvykoval, jen aby vás nakonec vyplivl jako uzlíček hroutících se nervů a mix nejrůznějších emocí neschopen si vůbec uvědomit svou existenci.

Nicméně musím být fér a uznat tomuto dílu i několik desítek u srdce hřejících okamžiků a hlavně uspokojivý konec.

Jak už vám asi došlo, anime mě neuvěřitelně očarovalo a dávám mu dvanáct bodů z deseti. ROZHODNĚ DOPORUČUJI i anime začátečníkům. Mohla by to pro vás být brána do našich otaku končin.


PS/

Původně jsem vám semhle chtěl dát odkaz ke stažení. Nicméně vzhledem k tomu co díky EU platí (pro ty kdo nevědí odkaz) od prvního ledna,
nic takového udělat nemohu. Bohužel jelikož bych vám rád dal odkaz na verzi filmu ve vysoké kvalitě. Jelikož ani 720p nestačí na plný zážitek z barev a art stylu obecně.
Takže tu pro vás mám návod jak na to aby jste se dostali k onomu anime.


1) dejte do googlu následující: Koe no Katachi (1080p BD 10bit x265) 1 5.1 sounds
2) Zhruba v polovině první stránky by jste měli najít odkaz na reddit. Tak na ten klikněte
3) V redditu nahoře najdete odkaz na mega s naším vytouženým anime. Tak na něj klikněte
4) Mega po vás bude požadovat heslo. To je napsané na redditu hned vedle odkazu na Mega
(pro případ heslo je toto: !g5FZm8vKuRvsq5BmL0Do26ONdWICrI7v8CJwapp4wWI )
5) trpělivě čekat na stažení a poté sledovat !

Takhle by to mělo být OK! :)


Po emoční horské dráze se s Vámi loučí
 


Komentáře

1 Our Life Our Life | Web | 18. ledna 2018 v 19:02 | Reagovat

nádhera O_O

2 Majky Majky | 1. dubna 2018 v 19:56 | Reagovat

Tenhle film jsem poznal díky AMV (anime music video) a ..vidím sem tak trochu v hl. postavě :D kromě toho že jsem klučina měkota... na konci filmu jsem měl pocit že by se tam hodilo ještě nějaké pěkné zakončení ohledně Nishimiyi a ishidy .. ale bohatě to stačí ... na konci filmu jsem se kousal do rtů abych se nerozbrečel radostí :DD viděl jsem ho před 4 dny, ale furt nad ním přemýšlím :) rozhodně doporučuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama