Uzavřený ekosystém alá zeleň o kterou se nemusíte starat

16. května 2017 v 22:53 | Wolf_Ranger
Máte rádi zeleň, ale zapomínáte jí zalévat? Nebo jen chcete trochu nenáročné zeleně do kanceláře? Uznávám, zní to jako reklama z posledního tv shopu....
Tak tu mám pro vás jeden fajn pokus. Pojďme se podívat na kouzlo světa v jedné sklenici. Totiž na ten už jendou zmíněný uzavřený ekosystém.

Já jsem přesně ten typ člověka který buď potřebuje nějakou pouštní kytku která zalévat nepotřebuje (tak často) nebo nesmím mít kytku žádnou. Proto, když jsem tohle viděl, to okamžitě upoutalo mojí pozornost. Výroba takovédleho "Sklenicového světa" je velice jednoduchá, naaranžujete si vše tak jak se vám líbí a pak už jen koukáve jak vám ve skleňěné nádobě bují živo, jak některé rostliny rostou zatím co jiné umírají. Často vás to, co vevnitř vyrostlo, překvapí. Kde se to tam vůbec vzalo a co to je. Tedy v případě že použijete hlínu někde z venku, tam nikdy nevíte co vás čeká.

Abych pravdu řekl, už jsem si udělal takovéhle, sklem uzavřené světy, dva. Do první, už téměř rok staré sklenice jsem dal čtyři různé druhy mechu, jeden kamínek a pár trojlístků. Všechno si to tam tak krásně rostlo a zarůstalo. Jeden mech to sice vzdal poměrně záhy, ale nahradila ho svěží zelená tráva která se snažila o mocentskou nadvládu ve sklenici. Problém nastal v příchodem zimy. Né že by sklenice, položená na parapetu okna, byla nějako vystavená zimě, ale nedostatek slunce se postaral o podobný dopad. Zeleň uvnitř zaschla (i přes obrovské množství vody ve sklenici). A to všechna, včetně mechů. Jediné čemu se začalo dařit byli zelené řasy. Dnes už, díky návratu snahy sluce o propálení mích žaluziích na oknech, se do sklenice opět vrátila vůle žít o něco lépe než jako řasy. Zase se o vládu nad sklenicí hlásí tráva s svými čtyřmi stébly. A dokonce i jeden z mechů projevuje snahu o to se zelenat.
Druhý, sklem uzavřený svět, jsem si udělal asi tak dva týdny na zpátek. Už jen z důvodu abych měl porovnání jak se vede rostlinám v každé sklenici. Jen jsem tady udělal jeden rozdíl. téměř nic jsem do sklenice nezasadil. Jediné co jsem tam dal byl kamínek a jeden kousek mechu. Zbytek hlíny jsem nechal volný, aby bylo dost místa pro rostliny které svá semínka ukryli v použité kompostové hlíně. A hle, za pár dnů už se tam nějaká rostlinka začala rozrůstat.


K výrobě potřebujete:
- uzavíratelnou sklenici (i zavařovací nebo pokuď jste hodně hardcore pak postačí i prasklá žárovka)
- Kamínky (vemte si sítko a jděte na dětské pískoviště, prosejte písek a kamínky co vám zůstanou si vemte)
- jemný písek (ten získátej rovnou s těmi kamínky, jen prosíváte do nějaké igelitky či jiné taštičky :) )
- hlínu (doporučuji z kompostu jelikož pak nikdy nevíte co vám tam vyroste, či jakého broučka si vezmete s sebou)
- Nějakou dekoraci (v mém případě kamínek(křemen a dva kousky dřeva)

Máte vše ? Super! Teď dáte na dno vrstvičku kamínků, na ně vystvu jemného písku a na písek vrstvu hlíny. Naaranžujete si své rostlinky, kamínky a zalejete vodou, téměř jako instantní polévku. Mno zalejete, já si vzal iněkční stříkačku, na bral do ní asi 12ml vody a vstříknul je do sklenice. Hotovo, teď už jen zavřít a dát někam kde na to bude alespoň chvíli svítit slunce.


Tady máte dvě videa která mne inspirovala právě na výrobu tohodle malého světa. (respektive to první video :) )


 


Komentáře

1 Sili Sili | Web | 17. května 2017 v 8:22 | Reagovat

Ty žárovky jsou něco, co jsem vždycky považovala spíš za ukázku photoshopových schopností daného jedince. Vypadá to moc pěkně a prakticky pro někoho, kdo usmrtí všechno, čeho se dotkne, jako mě. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama