Hrdinové dnešní doby

21. března 2017 v 10:36 | Wolf_Ranger |  odpadkový koš
Dnes, podruhé po delší době, se mi zase jednou zalíbilo téma týdne. Ikdyž může toto téma být trochu klišé, můj názor a moje vyjádření téže, ale i tak se s vámi podělím o svůj skormný názor. Vlastně pro to tu jste, není-liž pravda ?

Tak se koukneme na dnešní téma."Hrdinové dnešní doby"
Slovem hrdina označujeme nějak význámného, důležitého, kladně vyhlížejícího člověka, který dělá "správnou věc". Což může znamenat skoro cokoliv, jen záleží na úhlu pohledu a síle vašeho žaludku.

Co si každý člověk představí jako první uslyší-li slovo "Hrdina" ? Mno. Někteří si jako první představí komixového hrdinu, či hrdinu z knih a románů, jiné zase při slově hrdina vidí nějakou jakou postavu z jejich oblíbeného televizního seriálu nebo filmu nebo někoho z těch "hrdinských povolání" jako je třeba doktor, hasič, policista a tak dále. Zkrátka hrdinů je celá řada. Hrdinů je tolik druhů a poddruhů, že by na ně člověk skoro potřeboval atlas či alespoň kapesní encyklopedii.

Pro mne osobně je hrdina asi něco trošku jiného, ale k tomu se dostaneme zachvilku.

"Za to si určitě respekt zaslouží"

Jak jsem již řekl, hrdinů je celá řada a proto začnu takzvanými "placenými" hrdiny nebo-li hrdiny z povolání.
Kdo jsou hrdinové z povolání ? Ale notak. Určitě to už víte. Ano, jsou to nám známí hasiči, záchranáři, policisté a další. Jsou to lidé kteří za záchranu ostatních dostavají zaplaceno a je to jejich každodenní chléb. Tím nechci říci že nejsou hrdinsky odvážní a zapálení, že si označení hrdina nezaslouží. Ale v mích očích profesionální hrdinství není to samé jako hrdinské činy lídí, kteří jen nemohli stát a koukat se, kteří za to nakonec ani nic nechtějí. Nicméně jsou tu pro nás stále. V jakoukoliv hodinu, jakýkoliv den, rok, měsíc. Pravidelně cvičí aby si tento titul mohli udržet a jsou na ně kladeny vysoké nároky. Ano, jsou to naši každodení hrdinové. Lidé je volají a i když někdy zbytečně, oni stejně dorazí a snaží se pomoci. Je ale zajímavé že za hrdiny těchto povolání jsou většinou označováni lidé, kteří při své práci zemřeli. Přitom dle slov snad většiny by měli býti hrdinové všichni z těchto složek, bez vyjímky. Chápu, dává se tím těmto padlím hold, ale tím se zase dobrovnolně degradují lidé, kteří zůstali a ještě někoho zachránit mohou. Ále to už zase asi moc filozofuji.

Další kteří se dají považovat za placené hrdiny, ikdyž tady to je docela sporné, jsou ženisté. Ženisté jsou sice součástí armády, tudíš plně placení za svou práci, ale poté tu máme(stejně jako u hasičů) dobrovlníky, kterých je skoro více než profesionálů. Ženisté dobrovlonící většinou pomáhají poskytnutím svého, na různé situace vycvičeného, psa. Ať už se jedná o laviny, suť ze spadlého baráku, či vyhledání a označení zraněného v člověku hůře dostupných lokalitách. Nebo jen poskytnutí páru rukou navíc. I to je při nehodách a neštěstích neocenitelná a nedoceněná pomoc.


Poté tu máme hrdiny jak s oblibou říkají američani svím idolům, kteří provedli správně jednu činnost, kterou dlouhou dobu tvrdě trénovali a zkoušeli. Jako například Astronauti (když už mluvíme o té Americe :) ). Je pravda, že je to extrémě nebezpečná práce, smím-li to tak nazvat, ale do předu znají všechna rizika a jsou si plně vědomi toho že to nemusejí přežít. Nicméně poskytli svůj život vědě a lidstu. Jedním z prvních byl třeba John Glenn. První americký astronaut který se dostal na oběžnou dráhu země a narozdíl od rusů, se bezpečně vrátil zpátky. Ano, to bylo něco úžasného, ale stále mmi připadá přehnané označovat ho, jak to udělal Americký denník Time, za "A Thrue American Hero". Nicméně pravdou zůstává že tento odvážný muž, obětoval svůj život vědě, poznání a lidem. Mimo jiné byl také do roku 1999 senátorem v Americkém senátu. John Glenn zemřel v úctihodných 95 letech. Nicméně, John se stal hrdinou protože udělal ve své době, tu nejšílenejší, nejnebezpečnejší a nejpopulárnější věc, kterou mohl. Za to si určitě respekt zaslouží.

"duchapřítomě a za rizika"


Po mnohých dalších typech hrdinů tu máme skupinu, která je ta druhá nejpočetnější a přitom ji skoro nevidíme. Jsou to hrdinové kteří chodí mezi námi. Obyčejní lidé. Obyčejní lidé, kteří nemohli jen tak stát a přihlížet, kteří zareagovali na tolik rychle, rozumě, kteří si v okamžiku dali dva plus dva a kteří díky těmto vlastnostem předešli katastrofvě nebo z ní někoho bez váhání vytáhli, bohužel mnohdy, na svůj život nehledíce. Bohužel, mnohdy jsou tito lidé tak obětaví že nakonec odevzdají i vlastní život ve snaze pomoci druhým. Což tyto lidi šlechtí, ale nikdo je hrdiny nenazve, budou o nich lidi mluvit jako obětavých a nesobeckých osobách. Ale člověk nemusí dělat velké věci aby se stal hrdinou. Někdy stačí maličkost a můžete někomu zachránit život, ve výce významech téhle věty. Někdy stačí pár slov. A i s těmi můžete někoho "nakopnout" a tím mu v určitém směru pomoci. Nebo můžete do něčeho kopnout a zachránit tím mamiku s kočárkem jako to udělal jeden bezjemený Hrdina někde v jižní americe. Auto jedoucímu po bulváru doslova odpadlo kolo, které poté rychlostí několika desítek kilometrů za hodinu pokračovalo na chodník směrem na již zmíněnou pani s kočárkem. Nicméně když se, jistý muž, sám plneumatice vyhýbal jelikož ji sledoval od doby kdy opustila své místo u auta, velmi rychle si uvědomil co by se mohlo stát kdyby někoho trefila. Proto duchapřítomě a za rizika zlomení vlastní nohy, kutálejicí pneumatiku z boku kopl a tím ji vychlílil z trajektorie která končila v obsazením kočárku. Díky tomuto zákroku si to neškodně namířila o pár metrů vedle (tím myslím doslova pár) a narazila jen do popelnic. Jen nutno dodat že matka s kočárem nejspíš do tété chvíle o situaci neměla ani poněntí jelikož byla k osudnému ději otočená zády a směřovala jako by po směru inkriminovaného auta a kola. Tudíš byla k celé události zády. Takových případů hrdinství je celá řada, daloby se skoro říci že nepočitatelně, nekonečno, dějí se totiž stále ikdyž se o nich nemluví tak nahlas jako u placených hrdinů. Ikdyž je pravda, že dne jsou i tito lidé oceňováni, minimálně v České republice, cennou Michala Velíška.
Na konec tu máme ty hrdiny kteří ani neví že hrdiny jsou, u kterých ani vy nevíte že jsou hrdiny. Ale jsou.Jsou to ti nejbližší, nejlepší přátelé, členové rodiny, milovaní. Občas jen stačí říci jemnou narážku či říci něco čemu se oba zasmějete. I to stačí k tomu aby den nebyl uplná katastrofa, ale jen ne příliš vydařený den. Jsou to ti lidi kteří na vás každý den, nevědomky kapou kapky lepidla, díky kterému držíte pohromadě a nerozpdnete se ani v těch těžkých životních situacích. Jsou to lidé kteří nedovolí aby se vaše psychika rozsypala na miliardy kousíčků a jen tak se nevzadjí toho vás, po případě, zase dát do hromady. A o fyzické pomoci už vůbec nemluvím. Tak je, tak nějak automatická. :)


Tohle jsou Hrdinové které považuji za hrdiny. Lidé kteří o tom ani nevědí, ale jen svou přítomností pomáhají ostatním.


 


Komentáře

1 VioletWhales VioletWhales | Web | 21. března 2017 v 11:12 | Reagovat

A důvod anglického názvu pro český článek?

2 moje-farby moje-farby | Web | 21. března 2017 v 12:48 | Reagovat

Jako sorry, ale ked som si vzala tú námahu a prečítala som si tvoj článok, tak ho musím okomentovať, i keď nie zrovna pozitívne.

Súhlasím s VioletWhales, prečo je anglicky názov?

Jako páči sa mi dizajn... Jak tam máš odseky vždy s vhodnými obrázkami... ale každý odsek má v sebe rozpor... Najprv okomentuješ hasičov, že oni len robia svoju prácu, potom sa sťažuješ, že sú ocenení len tí, čo umrú pri práci (čo ani nie je pravda - dostanú medaile za hrdinstvo i živý predsa!).
Následne to s tým astronautom - jako ono nebolo isté, že sa z vesmíru vráti - a zase najprv ho zhadzuješ a ku konci ho chváliš? :-?

Koniec - posledný odsek - sa mi naozaj páčil :-) To mi prišlo ako jediný bod, kde si naozaj vyjadril názor. Ale jakú podstatu malo to všetko predtým? To netuším...

3 Chie Chie | Web | 21. března 2017 v 14:05 | Reagovat

já myslím, že si člověk možná může být vědom toho, že může někde umřít, ale podle mě si to opravdu uvědomí, až na to skutečně dojde. Do té doby si to nedokáže představit.

4 Wolf_Ranger Wolf_Ranger | Web | 21. března 2017 v 14:15 | Reagovat

[1]: [2]: Ten, název měl poukazovat na videoklip, který se z nějakého, mne neznámeho důvodu v článku nezobrazuje. Poté skutečně smysl nedává. Nebojte příště už to zkoušet nebudu

[2]: Souhlasím, měl jsem původně představu jak by článek měl vypadat, ale po pár řádcích se mi rozutekli myšlenky a představa byla ta tam. Nicméně vzhledem k tomu že v Rozepsaných článcích, podobných případů mám dosti a už dlouho jsem nic nevydal, musel jsem alespoň toto, co mělo i konec vydat aby tu alespoň něco bylo.

Nicméně kritika se cení .) Snad to příště dám doromady nějako lépe.

5 Eliss Eliss | Web | 21. března 2017 v 17:12 | Reagovat

Pro mě je největší hrdina obyčejný člověk, který zachrání topící dítě nebo pomůže potřebnému...

6 Siginitou Siginitou | Web | 25. března 2017 v 10:24 | Reagovat

Krásně napsaný :)

[4]: Jo ty vide, to mě štve že to z nějakého důvodu nefunguje :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama